Škola Taekwon-do ITF Dan-Gun
(oficiální stránky)
Loading...
Navštivte také
Co je Taekwon-do ITF
Taekwondo (태권도) je korejské bojové umění sebeobrany i když oproti jiným bojovám uměním je velice mladé - založeno bylo teprve v druhé polovině minulého století. Jeho název je složen ze tří částí: "Tae (태)" - v překladu znamenající nohu, či kop nohou, "Kwon (권)" - což znamená ruku, nebo úder a konečně "Do (도)", značící umění - cestu vytyčenou mudrci. Překlad by tedy mohl znít: "Cesta rukou a nohou".
Taekwondo ITF bylo založeno 11. dubna 1955 generálem Choi Hong-Hi (IX. Dan), který však již bohužel není mezi námi (zemřel 15. června 2002). Jak již bylo řečeno, je Taekwon-do ITF mladé bojové umění, jeho kořeny ale sahají hluboko do minulosti - vychází mimo jiné ze starých bojových umění Tae-Kyon (starověké umění boje nohama) a Soobak-Gi (starověký zápas).
V Taekwondo ITF je nyní již šest disciplín, z toho 5 soutěžních (tull - technické sestavy (více), matsogi - sportovní boj (více), wirok - silové přerážení (více), t-ki - speciální přerážecí techniky ve výskoku (více) a tzv. tradiční sparring (více)) a dále jedna nesoutěžní disciplína (hoosin sool - sebeobrana (více), ve které jsou oproti závodním disciplínám povoleny všechny techniky).
V tomto bojovém umění existuje 3.200 přesně popsaných technik úderů, kopů, bloků, seků, podmetů a dalších technik - z nichž jsou všechny založeny nejen na principech bojových umění ověřených staletími, ale i na nejnovějších poznatcích z moderních věd, jako anatomie, fyzika a další. Taekwon-do lze tedy právem považovat za jedno z nejvyspělejších bojových umění vůbec.
Vybere jazykovou verzi
RSS