Škola Taekwon-do ITF Dan-Gun,     dan-gun@volny.cz,    +420 603 246 433

Taekwon-do (태권도) je korejské bojové umění sebeobrany.

I když je oproti jiným bojovým uměním velice mladé - založeno bylo teprve v druhé polovině minulého století. Jeho název je složen ze tří částí: "Tae (태)" - v překladu znamenající nohu, či kop nohou, "Kwon (권)" - což znamená ruku, nebo úder a konečně "Do (도)", značící umění - cestu vytyčenou mudrci. Překlad by tedy mohl znít: "Cesta rukou a nohou".

Taekwon-do ITF bylo založeno 11. dubna 1955 generálem Choi Hong-Hi (IX. Dan), který však již bohužel není mezi námi (zemřel 15. června 2002). Jak již bylo řečeno, je Taekwon-do ITF mladé bojové umění, jeho kořeny ale sahají hluboko do minulosti - vychází mimo jiné ze starých bojových umění Tae-Kyon (starověké umění boje nohama) a Soobak-Gi (starověký zápas).

 

V Taekwon-do ITF je nyní již šest disciplín, z toho 5 soutěžních:

  • Tull - technické sestavy
  • Matsogi - sportovní boj
  • Wirok - silové přerážení
  • T-ki - speciální přerážecí techniky ve výskoku a tzv.
  • Tradiční sparring - a dále jedna nesoutěžní disciplína
  • Hoosin sool - sebeobrana, ve které jsou oproti závodním disciplínám povoleny všechny techniky).

 

V tomto bojovém umění existuje 3.200 přesně popsaných technik úderů, kopů, bloků, seků, podmetů a dalších technik - z nichž jsou všechny založeny nejen na principech bojových umění ověřených staletími, ale i na nejnovějších poznatcích z moderních věd, jako anatomie, fyzika a další. Taekwon-do lze tedy právem považovat za jedno z nejvyspělejších bojových umění vůbec.